26 Mayıs 2018 Cumartesi

CİHAN DEMİRCİ'NİN 40. YILI ANISINA YAYINLADIĞI İKİ ÖZEL KİTAP; "70'LERDE ÇOCUK OLMAK" VE "ŞİİRZOFREN" KİTAPÇILARDA!..

2018'de yazar-çizerlik serüveninde 40. yılını geride bırakan, 1978'de adım attığı bu yolculukta yüzbinlerce okura ulaşan 51 kitap yayınlayan mizah ustası ve emekçisi Cihan Demirci, 40. yılı anısına geçtiğimiz günlerde iki özel kitabı ardı ardına yayınladı. Mizah ustasının 50. kitabı; Yıllar önce Alzheimer'dan yitirdiği annesine adadığı "70'lerde Çocuk Olmak" adlı anı ve dönem kitabı. "70'lerde Çocuk Olmak" Cihan Demirci'nin okuru 1969-1979 yılları arasında ilkokul-ortaokul-lise döneminde özellikle İstanbul'da kısacası "Eski Türkiye"de gezdirdiği bir anı kitabı olmanın ötesinde, bize 70'li yılları sıcak ve samimi bir dille anlatan 70'lere dair bir rehber niteliği de taşıyor. 

Kitap, bugünün gençlerine sadece yokluk, kuyruk ve anarşi yılları gibi gösterilen, Tarihçi Kitabevi'nden çıkan kitap, 70'li yılların aslında ne denli "insani" değerler taşıdığını, birbirinden renkli anılarla, çocuksu bir gözle ve ince bir mizahla okura sunuyor...


Cihan Demirci'nin 40. yıl anısına yayınladığı 51. kitabı "Şiirzofren" ise, son şiir kitabını bundan 19 yıl önce çıkaran mizahçının 2000-2017 yılları arasında yazılmış, yaşanan döneme uygun "Şiirzofren" şiirlerinden oluşan bir kitap. Kitapta yer alan 120 şiirde mizahla-hüzün içiçe ve sürekli mücadele halinde. Tura Yayınları'ndan yayınlanan kitapta bazen mizahın, bazen hüznün ağır bastığı şiirlerde, günümüz insanına özgü derin bir "yalnızlık" en şiirzofren haliyle hissediliyor. 

Cihan Demirci 40. yılı nedeniyle 2018 yılı içerisinde pek çok özel söyleşi gerçekleştirecek. Şu ana kadar; İzmir, Foça, İstanbul-Kozyatağı, Mersin, Tarsus gibi yerlerde gerçekleşen "40 Yıllık Mizahçılık Serüveninden Anılar" başlıklı özel, görsel söyleşi yıl boyunca pek çok yerde yapılacak.
 
#CihanDemirci #40YılAnısına #70lerdeÇocukOlmak
#Şiirzofren #AnıKitabı #ŞiirKitabı #TarihçiKitabevi
#TuraYayınları #Şiir #DönemKitabı  Hiç yorum yok:

Yorum Gönder