3 Mayıs 2018 Perşembe

"BARIŞ İÇİN KARİKATÜR" VAKFINDAN MUSA KART'A EDİTORYAL KARİKATÜR ÖDÜLÜ...

Eski Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan'ın onursal başkanı, Le Monde çizeri Plantu'nun başkan ve aynı zamanda kurucusu olduğu  BM destekli 'Cartooning for Peace' (Barış için Karikatür) Vakfı tarafından iki senede bir verilen Uluslararası Editoryal Karikatür Ödülü bu sene çizerimiz Musa Kart'a verildi. Ödül insan hakları, demokrasi, ifade özgürlüğü ve barışa olağanüstü katkı sağlayan çizerlere veriliyor.

Barış için Karikatür Vakfı’ndan yapılan açıklamada, Kart’ın ifade özgürlüğünü savunurken gösterdiği yetenek ve cesarete dikkat çekildi. Açıklamada, “Jüri, İstanbul merkezli Cumhuriyet gazetesinin karikatüristi Musa Kart’ı, ifade özgürlüğü savunmasındaki yeteneği ve cesareti için seçti” denildi.

"Hem şahit hem mağdur"

Jüri üyeleri arasında İnsan Hakları İzleme Örgütü Başkanı Kenneth Roth’un yanı sıra, Le Monde, the New York Times ve The New Yorker gibi prestijli yayınların çizerleri de bulunuyor. Konuyla ilgili açıklama yapan ve Plantu olarak tanınan Le Monde çizeri, “Musa Kart, Türkiye’de kötüleşen ifade özgürlüğünün hem şahidi hem de özellikle bir mağduru,” ifadelerini kullandı.


Ödülü Sevinç Kart aldı

Cumhuriyet’i susturma davasında 3 yıl 9 ay hapis cezası ve yurt dışına çıkış yasağı konulan Musa Kart ödülü almaya gidemedi. Ödülü, çizerimiz adına eşi Sevinç Kart, Le Monde çizeri Plantu'un elinden aldı. Sevinç Kart, ödül töreninde Musa Kart'ın mesajını okudu. Kart'ın mesajı şöyle:

Merhaba, İstanbul'dan herkese selamlar sevgiler, Bugün aranızda olmayı çok arzu ederdim. Fakat anlaşılan o ki karikatürlerimden hoşlanmayanlar sizlerle buluşmamdan da hoşlanmıyorlar. Belki de o nedenle yurt dışına çıkmamı yasakladılar. Oysa orada olup sizlere sarılarak teşekkür etmek isterdim. Bu ödülle bana gurur ve güç verdiniz ve dünya karikatürcüler ailesinin bir üyesi olduğumu tekrar hatırlattınız.

Öğrencilik yıllarımda tanıştım karikatürle ve tutkuyla bağlandım. Ve yaklaşık 40 yıldır hiç ayrılmadık birbirimizden. Son 25 yıldır da Türkiye'nin muhalif gazetesi Cumhuriyet'te çiziyorum. Gazetem her zaman demokrasi, laiklik, insan hakları, hukukun üstünlüğü, barış, kadın hakları gibi evrensel değerleri savundu. Bu nedenle her dönem anti demokratik güçlerin hedefi oldu, geçmişinde yazarları katledildi.

Ben de 15 yıldır ceza tehdidi altında yaşıyorum. Hakkımda pek çok dava açıldı. Hala devam eden son davada ise 9 ay tutuklu kaldıktan sonra tahliye edildim. Ben karikatürün değiştirici, dönüştürücü ve iyileştirici gücüne hep inandım ve inanmaya da devam ediyorum. 

Sevgili gazetem, bugün de onu yok etmek isteyenler tarafından kuşatılmış durumda. Muhalif duruşundan rahatsız olanlar, onu ağır ceza tehditleriyle tamamen susturmak istiyorlar. Bir hafta önce yapılan karar duruşmasında Cumhuriyet gazetesinin yazar, çizer ve yöneticileri 2,5 yıldan 8 yıla varan hapis cezalarına çarptırıldı. O zaman bile duruşlarını değiştirmeyen dostlarımın son sözleri hayatımın sonuna kadar benimle olacak. İzninizle ödülümü, önümüzdeki aylarda tekrar cezaevine konmak istenen bu cesur, onurlu ve dürüst yol arkadaşlarımla paylaşmak istiyorum. 
Değerli dostum, usta karikatürist Plantu'nun şahsında herkese bu olağanüstü destek için tekrar teşekkür ediyorum.

"Kendi sorumluluğumuzu hatırlatıyorlar"

Annan, ödül için yazdığı sunuş yazısında Musa Kart'tan övgü ile söz etti. Annan şunları belirtti: 
Musa Kart ile Cumhuriyet'teki meslektaşları ve daha önce 'Cartooning for Peace' ödülünü alan diğer 8 karikatürist, bizi ifade özgürlüğünü savunmak için, ifade özgürlüğünden mahrum bırakılanlar adına sanatlarıyla destek veren ve bu yolda yıllarını hapiste geçirmeyi göze alanlara destek olmak konusunda kendi sorumluluğumuzu da hatırlatıyorlar. 

(HABER KAYNAĞI: Cumhuriyet Gazetesi-3 Mayıs 2018) 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder