18 Mart 2018 Pazar

CİHAN DEMİRCİ YAZDI: "ÇİZGİNİN SESSİZ VE 'DOKTOR' TİTİZLİĞİNDEKİ USTASI BÜLENT DÜZGİT'İ 8. ÖLÜM YILDÖNÜMÜNDE SEVGİYLE ANIYORUZ"

Bugün 18 Mart 2018... Karikatürümüzün en "mütevazı" ustalarından birinin Bülent Düzgit'in sessizce gidişinin 8. yılı...  Ne yazık ki 18 aydır erişime engelli olan Mizah Kütüphanesi kıvamındaki blog sitemiz MİZAHHABER'de 25 Ağustos 2007 tarihinde hazırladığım dosya "TÜRK KARİKATÜRÜNÜN SESSİZ USTASI: BÜLENT DÜZGİT" adını taşıyordu. 

Çarşaf dergisi yıllarından beri tanıdığım Bülent Düzgit, tamamıyla kendi dünyasında yaşayan, ortalarda asla gözükmeyen, dünya çapında deseni-çizgisi olan bir karikatür deviydi. 2007 yılında hakkında bugüne dek yapılmış en kapsamlı (Bunu söylemek çok acı ama gerçek) o yazıyı hazırlarken ona ulaşmak için sayısız insanı aramış ama gene de ulaşamamıştım. Telekomdan bulabildiğim telefon numarasını da açan yoktu. 

Onu son 1 Ocak 2003 tarihinde Hürriyet gazetesinin verdiği özel yılbaşı mizah eki için Hürriyet'te pek çok karikatürcü-mizahçı bir araya geldiğimizde görmüştüm. Yanda bu ekin kapağını görüyorsunuz. Orada Semih Balcıoğlu ile Kamil Masaracı'nın arkasında gene öyle sessizce duruyor büyük usta... Bülent Düzgit fazla konuşmayı da sevmezdi. Zaten belki de o yüzden hep çizgileriyle konuştu. Çarşaf mizah dergisinde; çizgi öyküler, çizgi romanlar, muhteşem kapaklar, müthiş karikatürler çizmişti. Onu Çarşaf'ta çalışırken izlemek benim için büyük keyifti. Yıl: 1978'di... Meslekte henüz yolun başında, daha 16 yaşında bir lise öğrencisiydim. Ondan izin alarak onu çalışırken, özellikle de kapak çizerken izlerdim... Bana hediye ettiği bir Çarşaf kapağı bile var arşivimde... Arkadaşları ona "DOKTOR" derdi... Görüntüsü nedeniyle doktora benzetilirdi. Aslında çizginin doktoruydu diyebiliriz. İşini o eski cerrah doktorlar gibi o kadar  titizce yapardı ki zira... 

Bülent Düzgit Çarşaf sonrasında öldüğü ana dek Hürriyet'te "Bülent Çiziyor" başlığı altında çizdi ama o kadar "mütevazı" bir çizgi emekçisiydi ki soyadını bile yazmadığı için pek çok okur bu Bülent'in kim olduğunu bile bilemedi!.. Hürriyet gazetesinin diğer çizeri Latif Demirci, Bülent Düzgit'in ölümü ardından hakkında şunları söylemişti; "Bülent Düzgit mesleğe ilk başladığım yıllarda çizgisine, bileğine çok hayran olduğum bir isimdi. Ben Gırgır'da mesleğe adım attığımda o da Çarşaf'ta çalışıyordu. Çok ağır bir hastalık geçirmesine rağmen, tedavi süresince karikatürden kopmadan, karikatüre tutunarak çizgilerini sürdürdü. Tanıdığım karikatüristler içinde en naif esprileri yapan çizerlerden biriydi. Kimseyi incitmeden kırmadan söylemek istediklerini söylerdi."

1947 doğumlu Bülent Düzgit henüz 63 yaşındaydı ama uzun yıllardır sağlık sorunları yaşıyordu. Onu 18 Mart 2010'da sessizce yitirdik. Karikatürcü arkadaşları 19 Mart'ta onu Fatih Camiinden onu yolcu ettiler... Hakkındaki haberi hazırlarken konuştuğum Çarşaf yıllarından eski çalışma arkadaşı Bülent Arabacıoğlu, Düzgit'in çok büyük çizgi bir ustası olduğunu ama kendi dünyasından pek çıkmadığı için bu ustalığın son yıllarda pek bilinemediğini belirtmişti. Bu ülke kendi dünyasından çıkmış olana bile nankörken, kendi kabuğunda, naif bir hayat sürmüş gerçek sanatçıları elbette asla görmez, bilmez... Karikatürümüzün en mahçup ama en usta çizerlerinden bir bilek ustasını, ömrü boyunca kendini sadece çizmeye vermiş,  bu mütevazı yüreği 8. ölüm yıldönümünde de sevgiyle anıyor, ruhu şad olsun diyorum...

CİHAN DEMİRCİ (AH!) 


BÜLENT DÜZGİT'TEN ÇARŞAF KAPAKLARI... 

KENDİ ÇİZGİSİYLE BÜLENT DÜZGİT...


BÜLENT DÜZGİT'İN CENAZESİNDEN FOTOĞRAFLAR... Bülent Düzgit'i 19 Mart 2010 tarihinde Fatih Camiinden uğurlayan çizer ve mizahçı meslektaşlarından bir grup; Atay Sözer, Metin Üstündağ, Semih Poroy, Cihan Demirci, Musa Kart, Mustafa Kıraç, Öznur Kalender, Kandemir Konduk, Oğan Kandemiroğlu, Erdoğan Bozok, Akdağ Saydut, Celal Kandemiroğlu, Şinasi Gümüşel...  (AH!)

(FOTOĞRAFLAR MİZAHHABER ARŞİVİNDEN ALINMIŞTIR...) 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder