5 Ocak 2018 Cuma

İKİ BÜYÜK ÇINARI; MÜNİR ÖZKUL'U VE AYDIN BOYSAN'I AYNI GÜNDE YİTİRDİK!..


5 Ocak 2018 Cuma... Hayatımızın da, rakımızın da tadı biraz daha kaçtı bugün!.. İki büyük çınarı, iki büyük ustayı arka arkaya yitirdik aynı gün içinde... Önce Münir Özkul ustanın ölüm haberini aldık. Uzun yıllardır Alzheimer hastalığıyla boğuşan bu efsane sinema ve tiyatro oyuncusu, 93 yaşında veda etmişti dünyaya... Ardından 100 yaşına sadece 3 kalmış olan bir başka büyük ustanın ölüm haberi geldi. Mimar-Mizah yazarı ve yaşam sevinci ustası, rakı adabı uzmanı, keyif insanı Aydın Boysan... Onlar "Eski Türkiye"nin o güzelim günlerinden kalma iki güzel insandı. Aynı günde veda ettiler tadı her geçen gün kaçan, akla ziyan "Yeni Türkiye"ye... 


Cihan Demirci Facebook sayfasında Münir Özkul'un ardından şu satırları paylaştı... 

BU ÜLKENİN ÖZELLİKLE SOSYAL MEDYADA YILLARDIR ÖLDÜRDÜĞÜ EFSANE OYUNCU, BÜYÜK SANATÇI SEVGİLİ MÜNİR ÖZKUL BU KEZ "GERÇEKTEN" ÖLMÜŞ!..


Sevgili "Mahmut Hoca"mız bu kez gerçekten gitmiş... Okulların zaten camiye döndüğü bir eğitim sisteminde "Mahmut Hoca"lar aslında gideli çok uzun yıllar olmuştu. Bu kez onun ruhu da gitti dersek belki daha doğru olur!.. Önce gene birilerinin palavrası mıdır dedim ama bu kez haber gerçek... İsmail Dümbüllü ustanın gerçek mirasçısı büyük komedyen, iyi insan Münir Özkul da bizi terk etti artık. Oysa o yıllardır yatağında direnirken bile bize güç veriyordu, güç oluyordu. Oysa çok zor artık BU ÜLKEDE İNSANCA YAŞAMAK, İNSAN OLMAK!.. Sevgili kızı Güner Özkul yıllardır sadece babasının hastalığıyla mücadele etmedi, babasını yaşarken öldürenlerle de mücadele etti. Ama Münir Özkul gibi sanatçılar ölümsüzdür, yıllar yıllar geçer değerleri daha iyi anlaşılır. Foça'dan ağır bir griple döndüğüm sırada zaten çeşme gibi akan burnuma, nemlenen gözüm de eklendi. Annem de Münir ağabeyin kuşağına yakın bir kuşağın insanıydı, aynı hastalığın ağır kahrını çekti, o en korkunç hastalığın, o bu kadar dirençli değildi, naifti, çok erken gitti. Münir Özkul, "Eski Türkiye"nin en önemli insan ve oyuncu figürlerinden biri olarak direndi, direndi, direndi ama bir yere kadar... Sonuçta bir büyük sanatçı daha bize mağara devrinden beter bir dönem yaşatan insan kabusu "Yeni Türkiye"den kendini kurtardı diye bakıyorum kara mizah gözlüğümün altından belki de... Gittiği alemde çok güzel insanlar var, birbirinden değerli insanlar, burada ise giderek sadece kötüler kalıyor. Güle güle Mahmut Hocam, bu film komedinin-mizahın büyük gücüne rağmen gene hüznün gözyaşıyla bitti. O sadece Mahmut Hoca değildi elbet, Turşucu Kazım'dı, Yaşar Usta idi ve Tomas Fasülyeciyan'dı, daha bir sürü kimlikti... 40 yıllık bir mizahçı olarak senin ve senin gibi büyük ustaların o insani yolundan gitmeyi sürdüreceğim son nefesime dek. bize bıraktığın o güzelim insan tiplemelerine, yaşam sevincine, insan olma erdemine ve inatla hayata tutunma savaşına bin kez sevgiyle... (Cihan Demirci) 


Cihan Demirci AYDIN BOYSAN'IN ardından Facebook Sayfasında şunları yazdı: 

Güne önce Münir Özkul ağabeyimizin kayıp haberiyle başladık, onun üzüntüsünü yaşarken bu kez bir başka dev çınarın, 97 yaşındaki Aydın Boysan ağabeyimizin yitip gittiğini öğrendik. Oysa 100'e ramak kalmıştı!.. 80'li yıllarda tanıdığım ve çok sevdiğim Aydın ağabeyin aslında "hayat sofrası" olarak gördüğüm o keyif dolu rakı sofrasında sayısız kez bulunmuştum. Birlikte söyleşiler de yaptık. Aslında mimardı ve aklımda kaldığı kadarıyla 55 yaşından sonra yazar oldu ve "mizah" alanında öylesine ciddi bir üretim gösterdi ki, genç yazarlara taş çıkarttı. İyi bir mizahçıydı. Onun sadece rakı değil aynı zamanda "mizah yazarı" arkadaşıydım. Cuma toplantılarına bir kaç kez katılmış olsam da onunla başka mekanlarda, pek çok şehirde, çok keyifli, bol anasonlu unutulmaz anılar kaldı ben de geriye. Ona "Yaşam Mimarı" derdim. Rakının nasıl içilmesi gerektiğini bize öğretip de gitti ama hayat düşmanı bir iktidar yüzünden oluşan korkunç vergi yüzünden giderek dış mekanlarda içilemez hale gelen rakının artık evde yapılmasının bile önüne geçilmeye çalışıldığı bir ülkede Aydın Boysan gibi bir yaşam ustası zaten daha fazla kalamazdı. Bu gece onun güzelim anısına bir kadeh içmezsek ayıp olur, sana da güle güle be Aydın abi, bizi sipsivri bırakın bakalım bu tadı kaçmış ülkenin giderek "Yalnızlar Rıhtımı"na dönüşen hayat sofrasında!.. (Cihan Demirci)


İKİ BÜYÜK USTADAN; Münir Özkul'un cenazesi 7 Ocak Pazar günü kalkacak. Münir Özkul usta için önce Harbiye'de Muhsin Ertuğrul Sahnesinde bir tören düzenlenecek, daha sonra öğle namazında Teşvikiye Camiinden kalkacak. Aydın Boysan usta için ise 8 Ocak Pazartesi günü önce Karaköy'deki Mimarlar Odasında bir tören düzenlenecek, sonrasında öğlen namazında onun cenazesi de Teşvikiye camiinden kalkacak ve Ortaköy Mezarlığında toprağa verilecek. AH MİZAH olarak hayatlarımızı renkli kılan, güzelleştiren, bizlere yaşam sevinci veren, yüzümüzü güldüren bu iki büyük ustayı sevgiyle selamlıyoruz... 


CİHAN DEMİRCİ'NİN ARŞİVİNDEN... 
Cihan Demirci ve Aydın Boysan, 2000 yılı Mart ayında katıldıkları Kıbrıs Tüyap Kitap Fuarında... Magosa-Kıbrıs anısı... 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder