27 Aralık 2017 Çarşamba

CİHAN DEMİRCİ BİR YILIN DAHA DİBİNİN ÇIKTIĞI ANLARDA YAZDI!..

İşte bir yılın daha dibi göründü!.. Biz doğduğumuzdan beri bunlardan çok gördük ya!.. Yıllar, yıllar, yıllar... 365 günden oluşan bir demet, 4 yılda bir 366 olarak, fazladan bir gün... Zamanın zerre kadar değerinin olmadığı bir ülkeye ömrünüz düşmüşse,  zamanında pek de beğenmediğiniz o "Eski Türkiye"yi bile fena şekilde arar haldeyseniz yıllar ömrünüzle birlikte geçer genellikle!.. 

Yıllar, yıllar, yıllar... Gelirler, umut verirler, sonra umutlarla birlikte biter, bir güzel geçirip giderler!.. Kaç tane 365 gitti ömrümüzden, kaç tane 366?.. Yoksa 696 mıydı?... Sahi o KHK'ydı di mi?.. Bu arada tuhaf olan, acayip olan, çok manyak bir şey daha var, zaten akla ziyan olan bu coğrafyanın akılla az buçuk var olan tüm ilişkisini de kesip daha da şuursuz hale geldiği 2000'li yıllarda dünya ülkeleri de giderek bize benzedi!.. Manyak şeyler n'lucak?.. Bakın beni asıl korkutan şey budur!.. Yoksa bu ülke belli manyaklık çizgisini zaten sürekli yeniliyor, şuursuzluktaki müthiş büyüme sınır, zirve tanımıyor, bunu zaten ezbere biliyoruz ama ya dünya?.. Ona ne demeli?.. Ulan bula bula bizi mi buldun kopya edecek?..

Bakın 2017'nin hemen başında bu dünyanın jandarmasının başına Trump gibi bir felaket de geldi!.. Seviye zaten lastik gibi inikti. Biz aslında hep kopyacı bir ülkeyken, dünyanın düştükçe düşen kalitesi sanki bizi kopya eder gibi bir hal aldı!.. İnsanı asıl korkutan bu!.. Dünyanın bizi örnek alması sadece bu dünyanın sonunu hızlandırır, zaten gördüğünüz gibi öyle de oluyor!.. Kuzey Kore'si, ABD'si, bilumum sıradanlaşmış Avrupa ülkesi, her türlü bela peşindeki Arap ülkesi ile dökülen liderleri, dökülen siyasetçileri ve dökülen halklarıyla giderek birbirine benzeyen, dibi çıkmış global bir dünya!.. Başardılar... Bu gerçekten 2000'lerde kapitalizmin başarısıdır!.. Zaten az buçuk kalan insanlığı toptan gömen bir kapitalizm ve onun koluna girmiş Emperyalizm!.. Başardılar!.. Tüm ülkeleri birbirinin kopyası yapmayı başardılar... Çin malı bir dünya var artık her an elimizde kaldı, kalacak!.. Eller arasında bir fark da kalmadığı için kimin eli, kimin cebinde belli zaten!.. 

O halde biten yılları çok da önemsemeyelim... Bir toz zerresiyiz zaten şu alemde!.. Giden gider... Biz kalan ömre bakalım... Abartmayalım... Zaten o hale geldi... Artık yılbaşı kartı filan ya da mesajı atan da pek kalmadı. Yaşlı dünya o kadar kart ki, sonunda onu da atacağız ama içinde kalmamış insanlık da olacak!.. O halde yeni 365'e merhaba derken, madem dünya bu kadar küçülmüş ve birbirinden farksız ülkeler ve insan tipi oluşmuşken, biz kalan şu garip ömrü kendi adımıza "insanca" yaşamaya çalışalım. 

Evet çok zor belki ama, denemesi bile güzel, zira bunu yapan giderek azalıyor. Yıllar, yıllar, yıllar... Geldiler, geçirdiler, gittiler, gidiyorlar... Yenileri geliyor ama yeni gelenler eskilerinden daha eski... O zaman biz yıllara değil, biraz da kendimize bakalım. Burası dünya, biz onun vatandaşıyız, şu dünya tamamen yok olmadan, kalan ömrü insan gibi yaşayalım, en azından bu yolda çabamızı sürdürelim. Bu kadar laftan sonra ne diyelim: "Bir kez olsun YILMADAN GEÇSİN YILINIZ!.." O zaman dans!..

 Cihan Demirci (AH!) Hiç yorum yok:

Yorum Gönder