3 Nisan 2017 Pazartesi

SAİNT PULCHERİE FRANSIZ LİSESİ "EDEBİYAT VE MİZAH" SEMPOZYUMU 1 NİSAN'DA YAPILDI!..

Mizahın ve şakanın günüydü 1 Nisan, ama son yıllarda 1 Nisan'ı da unuttuk gitti, çünkü tek adam zihniyeti altındaki ülkenin şakası kalmadı, mizahı ise epeyce geri düştü, çünkü gerçek mizah "ince zeka" ister ama gelinen noktadaki şuursuzluk nedeniyle zekaya seslenen bir mizah yapmak da Yeni Türkiye'de oldukça zor. Tüm bu olumsuz şartlara rağmen, 171 yıllık bir okul Saint Pulcherie Lisesi bu yıl 14. kez düzenlediği "Kültür ve Edebiyat" Sempozyumunda ana başlığı; "Edebiyat ve Mizah" olarak seçmişti. 1 Nisan Cumartesi günü okulun salonunda "Aziz Nesin anısına" gerçekleşen sempozyumda gün boyunca; Akademisyen Prof. Dr. Muharrem Kaya, mizah yazarı-karikatürcü ve mizah tarihi araştırmacısı Cihan Demirci, mizah yazarı-karikatürcü-dergi yayıncısı Metin Üstündağ, mizah yazarı Vedat Özdemiroğlu, gazeteci-yazar Zeynep Oral, sinemacı-yönetmen Ezel Akay, oyuncu Hasibe Eren mizah ve edebiyat ilişkisi üzerine çeşitli başlıklar altında konuşmalar gerçekleştirdiler. Sempozyum sırasında Liseler Arası Makale Yarışmasında ödül alan lise öğrencilerine ödülleri de verildi.

Sempozyumla ilgili daha ayrıntılı bilgi almak ve daha çok fotoğrafa ulaşmak için Cihan Demirci'nin "DAMDAKİ MİZAHÇI" Bloğu link adresine tıklayabilirsiniz: http://damdakimizahci.blogspot.com.tr/2017/04/mizahin-gunu-olan-1-nisanda-171-yillik.html


Sempozyuma konuşmacı olarak katılanlardan; Cihan Demirci, Vedat Özdemiroğlu ve Hasibe Eren, sempozyum sonunda gerçekleşen kokteylde, okul müdürü, müdür yardımcısı ve okul öğretmenleriyle... (AH!) 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder