15 Şubat 2017 Çarşamba

CİHAN DEMİRCİ YAZDI: "ÖLÜMÜNÜN 6. YILINDA ÇİZGİNİN BÜYÜK USTASI İSMAİL GÜLGEÇ'İ SEVGİYLE ANIYORUZ"

Yaşamı özellikle sağlık sorunları anlamında büyük mücadelelerle geçen İsmail Gülgeç ustayı, bundan tam 6 yıl önce, 15 Şubat 2011 tarihinde, henüz 64 yaşında yitirmiştik...  Çizgi roman ve karikatürün büyük ustası İsmail Gülgeç son yıllarında Çanakkale'de yaşıyordu. 1988-1989 ve 1991 yıllarında Karikatürcüler Derneği başkanlığı da yapan Gülgeç, başkanlığı döneminde derneğe uzak duran pek çok karikatürcünün dernekle ilgilenmesini, üye olmasını sağladı. 

Bu dernek ne yazık ki bir daha onun dönemi gibi iki ayrı dünyayı, yani dergi karikatürcüleriyle, yarışma ve sergi karikatürcülerini bu denli biraraya getirebilen bir dönemi yaşayamadı. Doğrusu ben de ilk kez onun döneminde, bizim gibi dergi kökenli çizerlere hep uzak durmuş bu dernekle ilk kez yakınlaşmıştım. Çalıştığı bütün kurumlarda çizer hakları konusunda müthiş titiz davranarak, sosyal haklar anlamında ödün vermeden örnek çabalar sergiledi. 

İlköğrenimi sırasında geçirdiği hastalık nedeniyle ömrü boyunca zorlu bir yaşam mücadelesi veren İsmail Gülgeç, dirençli insan olma anlamında da örnek bir insandı. Usta işi çizgisi ve özellikle müthiş deseniyle geride harika çizgi romanlar, karikatürler bıraktı. 1947 yılında Gaziantep'te doğan Gülgeç, mesleğe 1965 yılında İzmir'de Yeni Asır'da başladı. Sırasıyla; Demokrat İzmir, Ege Ekspres, Devir, Milliyet, Milliyet Çocuk, Cumhuriyet, Evrensel, Mobidik, Milliyet Kirpi gibi pek çok gazetede, dergide, ekte çizdi, üretti... Yaşar Kemal'in müthiş romanı "İnce Mehmet"i çizgi roman haline getirip yayınladı ve bu kitap yurt dışında da yayınlandı. Kendi kitaplarını kendi kurduğu "Gülgeç" yayınevinden çıkardı. Yıllarca çizgi bantlar üretti; Hayvanlar'ı çizdi, İnsanlar'ı çizdi... Çizgi romanlar yaptı. Kitap kapakları, kitap resimlemeleri yaptı ve çok çalışkan, hep üretken bir ömre imzasını attı. Semih Poroy arkadaşımızın deyişiyle "O, karikatürün Aziz Nesin'i gibiydi."  Bu büyük ustayı ölümünün 6. yılında AH'ta bir kez daha sevgi ve özlemle anıyoruz... 

CİHAN DEMİRCİ (AH!)


İSMAİL GÜLGEÇ'TEN ANIMSAMALAR... Bir Karikatürcüler Derneği Gecesinde İsmail Gülgeç ve eşi Ayça Gülgeç yanyana... Arka planda; (soldan sağa): Cihan Demirci, Ferit Avcı, Semih Poroy ve Cem Kenan Öngü... (Ağustos 2000)


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder