7 Aralık 2016 Çarşamba

KARİKATÜRCÜ ORHAN DOĞU'YU YİTİRDİK!..

Uzun zamandır çeşitli sağlık sorunlarına rağmen inatla hayata tutunan karikatürcü ağabeyimiz Orhan Doğu da veda edenler arasına katıldı... Onunla 90'lı yılların hemen başlarında tanışmış ve kısa sürede kaynaşmıştım. İnce, kibar, naif bir insandı. Tüm bu özellikler iyi bir karikatürcü için gereken vasıflardı. Karısını yitirdikten sonra sağlığı adım adım bozuldu ama o hayat dolu haliyle direndi. Orhan Doğu son yıllarda; 2009 Kasım ayında Eskişehir'deki Anadolu Üniversitesi Karikatür Müzesinde, 2015 yılının Nisan ayında da Tepebaşı'ndaki Karikatür ve Mizah Merkezinde karikatür sergileri ile çıktı karikatürseverlerin karşısında. 84 yaşındaki Orhan Doğu, bu yıl Mayıs ayında, doğum yeri olan Eyüp'te, Eyüp Belediyesi Sergi Salonunda bir karikatür sergisi açmıştı. Doğduğu semtte açtığı bu sergi onun adeta hayatının final sergisi oldu.


Orhan Doğu, 2015 yılı Nisan ayında Tepebaşında açtığı karikatür sergisinde kızı Zeynep ile... 

1932 doğumlu Orhan Doğu, İstanbul'da Eyüp'te doğdu. Bir ilkokul, bir ortaokul ve pek çok liseyi bitirdikten sonra Güzel Sanatlar Akademisi İç Mimarî bölümünden mezun oldu. Karikatür çizmeye ortaokulda iken başlamıştı. 1953 yılında Yunus Nadi armağanı karikatür birincisi oldu. Bu ödül ülkemizde karikatür dalında açılan ilk ve en büyük yarışmanın sonucudur.


Orhan Doğu 2015'teki sergisinin açılışında... 

Orhan Doğu uzun yıllar bir çok karikatür ve mizah dergisine karikatürler çizdi. Sonra 10 yıl kadar bir karikatür suskunluğu geçirdi. 1975 yılında İtalya'da Verçelli'de 10 Türk Karikatürcüsü ile beraber yeni bir ödül aldı. O yıldan beri Karikatürcüler Derneği'nin bütün çalışmalarına ve sergilerine katıldı. 1980'de Doğayı Koruma Derneği'nin ödülünü aldı. 1990'da Karikatürcüler Derneği başkanlığını yaptı. Son yıllarda ulusal ya da uluslararası bir çok karikatür yarışmasının seçiciler kurulunda bulundu.

Orhan Doğu, sabırlı ve ayrıntıları yalın bir ustalıkla çizen ve mükemmeli bulmak için emeğini sakınmayan bir çizerdi... Yapıtlarını "OOORHAAAN..." diye imzalayan Sevgili Orhan Doğu,1950 kuşağı çizer arkadaşları "ismini ahenkle okutmayı sever" diye anlatıyorlar. (Tef Yıllığı).

Orhan Doğu, akıl ve çizgiyle mizahı buluşturmanın sırrını gülümseyen yüzü, pırıl pırıl gözleri ve aydınlanmadan ödün vermeyen ruhunda saklıyor olmalı... Orhan Doğu karikatürlerini, salt karikatür sanatı endişesi ve amatörce bir duygu ile çizdi. Hatta iyi bir karikatürün bitirilmemiş bir karikatür olduğunu söylerdi. Yıllar önce Saraçhane'de bulunan "Karikatür ve Mizah Müzesi"nde, ki ülkemizdeki ilk mizah müzesiydi, karikatür ve mizah üzerine yaptığımız tüm etkinlikleri en ön ya da ikinci sıradan, hiç kaçırmadan izleyen bir kaç ustadan biriydi Orhan ağabey. Onun yanında ya da az ötesinde mutlaka Güngör Kabakçıoğlu da olur, ikisi de bir dersine çalışmış ilgili birer "öğrenci" gibi merakla dinlerlerdi bu söyleşileri. Orhan Doğu ve Güngör Kabakçıoğlu bir söyleşide ön sıralardaki yerlerini almışlarsa benim de içim rahat olurdu doğrusu. Şimdi adını anmışken gene yitirdiğimiz ustalardan biri olan sevgili Güngör Kabakçıoğlu'nun ruhuna da buradan sevgilerimizi yollayalım. 


Orhan Doğu ağabey de artık çok zengin bir ekibin içersinde, kimler yok ki gittiği yerde; Cemil Cem, Cemal Nadir Güler, Ramiz Gökçe, Ferit Öngören, Turhan Selçuk, Yalçın Çetin, Semih Balcıoğlu, Cem Kenan Öngü, Ali Ulvi Ersoy, Ferruh Doğan, Altan Erbulak, Asaf Koçak, Necati Abacı, Oğuz Aral, İsmail Gülgeç, Mıstık, Bülent Düzgit, Nehar Tüblek, Tekin Aral, Mehmet Polat, Mim Uykusuz, Orhan Alev, Zeki Beyner, Cafer Zorlu, Atila Özer, Şadi Dinçağ, Ahmet Erkanlı, Zahir Güvemli, Firuz Aşkın, Selma Emiroğlu, Eflatun Nuri, Savaş Dinçel, Güngör Kabakçıoğlu, Semiramis Aydınlık, Necmi Rıza Ayça, Erdoğan Bozok, Sezer Odabaşıoğlu, Bedri Koraman, Derya Sayın, Sinan Gürdağcık, Orhan Enez ve daha adını burada sayamadığımız pek çok usta, arkadaş, meslektaş...  

Orhan Doğu, duyarlı ve ince bir insandı. 11 Aralık 2007 tarihinde babasını kaybeden Cihan Demirci'nin babasının cenazesine de haber alır almaz koşup gelmişti. Onu en solda görüyorsunuz. Yanında Erdoğan Başol ve rahmetli Erdoğan Bozok ve en sağda Cihan Demirci. 


Son yıllarda "duayen" diyebileceğimiz kuşaktan çok fazla çizer ağabeyimizi ardı ardına yitirdik. Her zaman gülümseyen yüzüyle anımsayacağımız, sevgi dolu bir çizer ağabeyimiz, Orhan Doğu da 7 Aralık 2016’da 84 yaşında onların yanındaki yerini aldı. Cenazesi 8 Aralık Perşembe günü, öğlen namazında Ataköy 5. Kısım Camiinden kalkacak. O da artık çizgileriyle yaşayacak. Ruhu şad olsun...

CİHAN DEMİRCİ- AH!ORHAN DOĞU'DAN KARİKATÜR ÖRNEKLERİ...
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder