14 Kasım 2016 Pazartesi

MİZAH DÜNYASININ GÖZÜ-KULAĞI-SESİ OLAN "MİZAHHABER" BLOĞU 6 EKİM'DEN BERİ MAHKEME KARARIYLA ERİŞİME ENGELLİ!..

MİZAHHABER ADRESİNE TIKLADIĞINIZDA BU YAZIYLA KARŞILAŞIYORSUNUZ!..

Yayın hayatına yeni başlayan "AH!" ilk haberi ile karşınızda...  Ne yazık ki sizlere ilk haberimiz mizah adına üzücü bir haber!.. İnternet üzerinde 1 Temmuz 2007 tarihinde yayına geçen, 3 ay sonra 10. yılına girecek olan MİZAHHABER adlı mizah bloğuna erişim 6 Ekim 2016 tarihinden beri mahkeme kararıyla engellendi!.. Bir mizah kütüphanesi kıvamında içinde binlerce karikatür, mizah haberi, yorum, yazı, bilgi, belge barındıran, 10 yıla yaklaşan bir süredir pek çok mizahçının da katkısıyla, mizah dünyasının adeta gözü-kulağı-sesi haline gelen MİZAHHABER bloğu da belli ki OHAL'le başlayan uygulamaların kurbanlarından biri oldu!.. Kısacası bırakın gazeteleri, dergileri, televizyonları, radyoları, siteleri iş geldi artık bir bloğa kadar dayandı!.. 

MİZAHHABER'i hazırlayan, bloğun yayıncısı ve kurucusu Cihan Demirci, 10 yıla yakın bir süredir, hiçbir maddi karşılığı olmaksızın, çocuğu gibi emek verdiği mizah bloğunun zaten başına gelmeyenin kalmadığını belirterek şunları söylüyor; 

"1 Temmuz 2007 tarihinde, çalıştıkları Radikal ve Posta gazetelerindeki işlerinden atılan iki karikatürcü arkadaşımızın haberiyle yayınına başlayan ve 10 yıla yakın bir süredir, başka hiçbir yerde okuyamayacağınız, mizah dünyasından çok özel haberler veren, pek çok özel haberi internette, sosyal ve yazılı medyada haber olan, bu süre içersinde barındırdığı bilgi, belge, karikatür ve haberlerle adeta bir mizah kütüphanesine dönüşen Mizahhaber adlı bloğumun başına gelen bu trajikomik durum çok da şaşırtıcı değil. Oysa ki Mizahhaber'de zaten 24 Temmuz tarihinde bir "açıklama" yayınlayarak, 15 Temmuz sonrasındaki OHAL döneminde çok tatsız bir ortamda bulunmamamız nedeniyle, yayınımıza ara vermiştik. Yayınımıza ara verdikten 2.5 ay kadar sonra bir de baktık ki Mizahhaber bloğumuzun ana sayfasına, mahkeme kararıyla "erişime engelli" yazısı konmuş. Bunun nedenini bile bilemiyoruz. Mizahhaber daha önce de çeşitli acayiplikler yaşamıştı, bir dönem blogspot.com adresi kapatılmış ve Mizahhaber bu süre içersinde de blogspot kaynaklı milyonlarca blogla birlikte kapalı kalmıştı. Özel ve emek isteyen haberleri, derli-toplu tasarımıyla pek çok emek hırsızının iştahını kabartan Mizahhaber, sayısız kez emek hırsızlarınca kopyalandı, sayfaları, haberleri olduğu gibi çalınarak, uydurma bazı mizah bloglarında, isimleri bile sahte olan kişilerce kullanıldı. Telif haklarının asla işlemediği hatta açık açık emek hırsızlarından yana olduğu bir sistemde ne yazık ki, üstelik maddi bir karşılığı olmayan sırf mizah sevgisiyle yapılan bu blog pek çok kez sanal saldırıya uğradı ve sonunda 6 Ekim 2016 tarihiyle birlikte yayını da engellenmiş oldu. Mizah edebiyatına hem medyada hem de kitaplarla 38 yıldır emek veren bir yazar-çizer olarak bu 10 yıla yakın bir süredir Mizahhaber'e karikatürleriyle, desenleriyle, yazılarıyla, yorumlarıyla, haberleriyle katkı sağlayan herkese ve bu mütevazı mizah bloğunu düzenli takip eden okurlarına çok teşekkür ediyorum. Benim tek işim yazarlık-çizerliktir. Bu işi hobi olarak yapanlardan değilim. Ben bu işe hayatımı verdim. Derdimiz kimseye hakaret etmek değil ama mizah yüzyıllardır süren bir "eleştiri" sanatıdır ve mizah diliyle eleştiri yapılır ve bu ülke tarihinde daha önce de böylesine çok sansür ve baskı dönemleri görmüştür ama giderek daha da ağırlaşan bir sansür ve baskı dönemindeyiz. 142 gazetecinin içerde olduğu haberini görüyoruz. Muhalif olan, farklı olan sesler teker teker susturuluyor. Tek ses isteniyor. Akıl ve mantık dışı korkunç şeyler oluyor, Böyle bir ortamda aklımızı korumamız bile çok zorken, aklı korumanın en önemli alanlarından biri olan mizaha artık dünden de çok daha fazla ihtiyacımız var. Hep söylediğim gibi; 'Ciddiyetini yitirmiş toplumlarda en ciddi insanlar aslında mizahçılardır.' Mizah ciddi bir iştir ama sonucunda güldürür, düşündürür ve eleştirir, yüzyıllardır böyle olmuştur, insanlar baki değildir, sonsuza dek kalmaz ama insan varoldukça mizah bakidir ve kalacaktır!.."

Bu topraklardaki ilk basılı mizah yayınının 1869'un sonlarında çıktığı ama 1870 tarihinin başlangıç olduğu kabul edilecek olursa, 150 yıla yaklaşan bir basılı yayın tarihi var mizahın. Sözlü mizahımızın kökleri ise 800 yıl öncesine Nasreddin Hoca'mıza dayanıyor. Arzu edersek bunun da öncesindeki kökleri ulaşıp anlatabiliriz sizlere, çünkü o köklerin de kaynağı gene Anadolu'dur!.. Yani siz ağaçları kesseniz bile bir şey fark etmez, kökler toprağın altındadır!..

Mizah adına "AH!" çekerek 14 Kasım 2016 tarihinde yola çıkan "AH!" adlı bloğumuz mizah dünyasının yeni gözü-kulağı ve sesi olacak... 

Ne diyelim "MİZAHIN AH'I TUTAR" be kardeşim, MİZAHIN AH'I TUTAR!.. Hiç yorum yok:

Yorum Gönder